РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУВАННЯ КУЛЬТУРНО-ПРОСВІТНИЦЬКИХ ТА ТЕАТРАЛЬНО-ВИДОВИЩНИХ БУДІВЕЛЬ

1
Національний університет «Львівська політехніка», кафедра дизайну архітектурного середовища
2
Senior lecturer Department of architectural environment design Lviv Polytechnic National University

Стаття висвітлює результати навчального, пошукового і конкурсного проектування культурно-просвітницьких та театрально-видовищних будівель, запроектованих викладачами та студентами кафедри дизайну архітектурного середовища, інституту архітектури, НУ “Львівська Політехніка”. На сьогоднішній день в театральні архітектурні галузі в Україні, яка спеціалізується на молодіжній аудиторії, студентстві, юні  немає чітких відповідей на запитання якою повинна бути архітектура сучасного театру для дітей та молоді, які функціональні забарвлення, сценографічну палітру повинна у собі містити. Театральна архітектура будівель для дітей та молоді в сучасній Україні продовжує копію будівлі з часів СРСР, і на початку  ХХІ століття не з’явилось нічого нового, окрім аналогів театру юного глядача та театри Ляльок бувшої доби. 

Аналіз більше 25 проектів усіх рангів засвідчив, що більшість з них спираються не тільки на ідеї архітекторів другої половини ХХ століття, а і ті що складали мережу культурно-просвітницьких і театрально-видовищних будівель в бувшому СРСР. Але в останні роки діяльність Львівської архітектурної школи і особливо після створення кафедри дизайну архітектурного середовища можна побачити в проектах і викладачів і студентів відбувається рух в напрямку пошуку рішень архітектури майбутнього. Що засвідчують результати як навчального, конкурсного проектування так і створення спеціальних курсів, що реанімують як ідеї архітектури футуристів ХХ століття – Ф. Кізлера, І. Леонідова і інших архітекторів футуристів прикладній сфері А. Квормбі, К. Танге, Б. Фуллер та і тих що займаються пошуками архітектури, яку хоча б частково називати архітектурою майбутнього – Г. Голмін, Вульф Д. Прікс, Г. Крейгер.

В матеріалах статті виокремлені головні принципи проектування культурно-просвітницьких та театрально-видовищних центрів в ХХІ столітті. Автором наведено фактори, які й надалі мають негативний вплив на розвиток культурно-просвітницьких та театрально-видовищних центрів в майбутньому в Україні. Висвітлений досвід проектування пошукових, навчальних та конкурсних проектів на прикладі діяльності кафедри дизайну архітектурного середовища доводить, що він може знайти застосування у прикладній архітектурно-будівельній галузі країни в цілому.

Proskuryakov V. I. 2004. Arkhitektura ukrayinskoho teatru. Prostir i diya: Monohrafiya - Lviv: Vyd.: NU "Lvivska politekhnika"; "Sribne slovo". p. 584
Proskuryakov V.I., Hoy B.V. 2007. "Kulturolohiya yevreyskoho teatru Ukrayiny v konteksti chasu, diyi i arkhitektury" Lviv: NU Lvivska politekhnika". p. 108.
Proskuryakov V., Kubay R. 1998. U rusli vidrodzhenykh tradytsiy modernykh kontseptsiy (z dosvidu tvorennya stsenohrafiyi ukrayinskykh, khrystyyanskykh kontsertno-vydovyshchnykh zakhodiv naprykintsi XX st.) / Visnyk "Arkhitektura" NU "Lvivska politekhnika" № 358. Arkhitektura. p. 245 - 252.
Proskuryakov V.I., Yarema D.R. 2008. Stsenohrafiya yak holovna skladova arkhitektury teatru. Tradytsiyi ta novatsiyi u vyshchiy arkhitekturno-khudozhniy osviti: Kharkiv: Kharkivska derzhavna akademiya dyzaynu i mystetstv, №1,№2,№3. p. 245-249.
Klymko Z.V. 2014. Vplyv i rozvytok arkhitekturno - stsenohrafichnykh idey vsesvitno vidomoho stsenohrafa YE.M. Lysyka Arkhitekturnyy visnyk KNUBA: Vyp. 1. p. 17 - 34.
Kopylyak I. M. 2009. Teatralni prymishchennya v istorychnykh ukrayinskykh kulturno-prosvitnytskykh budivlyakh (na prykladi Lvova) Visn. Nats. un-tu "Lviv. politekhnika" № 656. p. 160-163.
V.I. Proskuryakov, I.V. Humennyk. 2014. Rezultaty poshukovoho proektuvannya vidkrytykh ta "landshaftnykh" teatriv vykladachamy i studentamy kafedry dyzaynu arkhitekturnoho seredovyshcha Natsionalnoho Universytetu "Lvivska Politekhnika". // Visnyk Natsionalnoho universytetu "Lvivska politekhnika", Vyd-vo NU "Lvivska Politekhnika", Arkhitektura. №793 [45]. p. 160-166.
Proskuryakov V.I., Filipchuk YU.V. 2014. Hipoteza arkhitekturnoho tvorennya teatralno-vydovyshchnykh tsentriv dlya ditey ta molodi na prykladi rozbudovy lyalkovoho teatru u misti Kropyvnytskyy. // Arkhitekturnyy visnyk KNUBA: Vyp. 13 - p. 168-173.
From the archive of the Department of architectural environmental design Lviv Polytechnic National University.